Acun ve Toplum

acun ılıcalının toplum üstündeki etkisi
Geçenlerde Demet Evgar'ın twitter hesabının hacklenmesi ile "Acun ve programları" üzerinden yine klişe tartışma başladı. Olay güncelliğini yitirse de bu tartışma yakın zamanda bitecek gibi durmuyor.

Olaydan sonra birçok kişi yazılan tweetlere destek verdi. Birkaç köşe yazarı da bu konuda yazdı, Oray Eğin Amerika'dan yardırmaya devam etti falan...

Acun'un herhangi bir programını izlediğim, takip ettiğim yok. Anlamadığım nokta "toplumu uyandırma" görevinin nedense Acun'a devredilmesi.

Evet programlar saçma, evet aynı şeyler anlamsızca tekrar ediliyor. Fakat zaten bunlar birer show programı değil mi yahu!


 Dünya üzerinde herhangi bir show programını izleyip seviye atlayan bir insan var mı?

 Reality Show programından toplumu aydınlatmasını bekleyemezsiniz. Üstelik bu her yerde böyle. ABD'de ya da İngiltere'deki Reality Show'ların bizimkilerden bir farkı yok. Zaten Yetenek Sizsiniz de dahil olmak üzere TV kanallarımızda izlediğimiz birçok yarışma yurt dışından alınan formatlar. Ancak aradaki farkın çok açık olduğu bir kategori var: haber medyası.

Toplumun uyandırılması görevini üstlenecek asli unsur haber medyasıdır. Zaten sorun da bizim haber medyamızın içine düştüğü durumdur. ABD'de Kim Kardashian ne yapıyor diye izleyen milyonlar haberleri açtığında en azından bizden çok daha dürüst ve tarafsız haberler izler.

Acuna getirilen eleştiri medya gücünü bu yönde kullanmayı tercih etmesi olabilir. Yani daha dişe dokunur programlar yapmalı denebilir. Ancak bir yapımcının böyle bir tercihte bulunması gayet normal bir durum. Popüler kültür, her zaman daha fazla kazanç getirir, her zaman olacaktır ve olmalıdır da. Toplumu bilinçlendirmek Acun'un değil haber medyasının görevidir. 

14 yorum :

 1. Haklısın aslında adam işini yapıyor ve çok para kazanıyor. Amacı çok izlenmekse gayet başarılı. Dediğin gibi haber üretmesi gerekenler ne yapıyor? Hepsi koymuş otosansür işliyor. Bu gün Şener Şen röportajında bahsetmiş aynen katılıyorum otosansür konusuna. Onun haricinde haber medyası artık internet ağırlıklı ama işlerini yapmak yerine onlarda kalabalığa oynuyor. Daha çok tıklanma için listeler, foto galeriler, capsler, ve bu içeriklerin büyük çoğunluğu ya çalıntı yada müstehçen içerik. Durum her açıdan içler acısı. Acunun yerinde olsam daha basit programlar yapar daha çok para kazanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şener Şen'in röportajını okudum ben de, hoştu. İnternet medyası dediğin gibi rezalet zaten onun için de ayrı bir yazı yazacağım.

   Sil
 2. yorumunuza katılıyorum, çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Acunu sevmiyorum açıkçası, yani adamı gördüğümde Merkell'i makyajsız görmüş gibi oluyorum. Ama yaptığı işe bişey diyemem, yiğidi şey yap şeyini şey yapma demişler, adam şov programı yapıyo ne yapsın ki. Tutupta ders anlattıramaz herhalde programda. Ama yanlışları da yok değil çoook var, tamam şov dünyası ama bilerek sırf reyting artsın diye aklı yetmeyen bazı insanları salaklıklarını sergilesin diye oraya çıkarıp sonra halka yuhalattırıyolar. Aynıları avrupada da oluyo tabi, amaç reyting, oraya çıkan adam çokta fifilerinde. Misal Amerikans got talent de de osuruğuyla müzik yapan bi adamı çıkartmışlardı. Bu kişileri seçmeden önce jüri bunları eliyo, yeteneklerine bakıyo falan. Yani bu adam jüriden nasıl geçti osurmadan mı :D İşte bizim programda da benzer şeyler oluyo...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abi show programından beklentiyi yüksek tutmamak lazım zaten :D

   Sil
 4. adam parayı nereden kazanacağını bulmuş gitmiş birde kanal almış, neyi nasıl yapacağını size mi soracaktı :)) bende survivor dışındaki yaptığı programları izlemiyorum bence de saçma ama adam bundan para kazanıyor bize bir şey söylemek düşmez, heee sadece acun mu suçlu peki, gezi zamanında millet sokaklarda ölürken penguen belgeselleri verenlere neden kimse çıkıp ta bir şey demiyor, yada her gün hükumetin yalakalığını yapan tv kanalları ve yöneticileri için kimse bir şey yapmıyor, kendinize günah keçisi aramayın arkadaş :)

  YanıtlaSil
 5. Show programı izleyip, seviye atlamak... Olaydı, iyiydi ama. :) Hangi mertebelerde olurduk şimdiye kimbilir... ;)

  YanıtlaSil
 6. Keşke sadece show amaçlı yapılsaydı bu programlar..daha ne planları var bu yapımların ah halkım anlamıyor ama :(

  Aklımı okuyorsun

  YanıtlaSil
 7. pek konuyla alakası olmayan bir yazıya bıraktığımın farkındayım ama sizi mimledim de onu haber vereyim dedim :D
  http://sacmalarkene.blogspot.com.tr/2015/07/ben-kucukken-mim.html

  YanıtlaSil
 8. Acun akıllı davranıyor. Zaten sıfırdan gelmiş. Birilerinin iteklemesi ile de olsa bir kanal sahibi olmuş. Bu bir başarı hikayesi. Ama halen Medya sektöründe bir cüce sayılır. Şu anki kaygan zeminde üflesen yıkılır. Onca yıllık emeği de boşa gidebilir. Bu yüzden haber programları ile uğraşıp birinin ayağına basma riskini göze almaktansa böyle gitmekten başka çaresi yok.

  YanıtlaSil
 9. ülkemizde kanallar ya taraf olup bir şeyleri narkozlamak için kuruluyor ya da aha bu acun gibi reytingi tavan yapacak saçma sapan şeyleri insanlara aşılayıp bağımlı yapmak için :) acun zeki biri evet ama asla bir vicdan sahibi biri değil, din onun için aslında önemsiz sadece hükümete yakın olması gerekiyor anlarsınız ya, kültürel değerler, Türkiye için bir şeyler yapmak, vergi rekortmeniği, sosyal sorumluluk bunların hepsi sadece işler yolunda gitsin diye katlanılan şeyler. sadece o mu peki? yüzlercesi var onun gibi, melşh gökçek, ali ağaoğlu vs vs. hayırsever falan da değiller ha tıpkı ronaldo messi gibi! sadece o kadar para kazanıyorsun e miktar aktarmak lazım algı politikası. bizleri avlamalılar çünkü bizlerle var oluyorlar. demem o ki kahrolsun kapitalizm :D

  YanıtlaSil